Bugun...
Dolar: 5.5456
Euro : 6.2837

Konuk YazarZonguldak genelevi kapatıldı

Tarih: 19-09-2017 12:25:50 Güncelleme: 19-09-2017 20:38:50 + -


Uzun yıllardır çalışan Acılık Caddesi’ndeki genelevin kapısına kilit vuruldu.


Zonguldak genelevi kapatıldı

ZONGULDAK'ta faaliyet gösteren genelev, temizlik ve hijyen kurallarına uyulmadığı için 15 günlük geçici kapatmadan sonra şimdi tamamen kapatıldı. İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı, kapatma kararının asıldığı genelevin kapısının fotoğrafını sosyal medya hesabında, 'The end' yazarak paylaştı.

On Temmuz Mahallesi Acılık Caddesi'nde 6 evden oluşan genelev, geçen Temmuz ayında, Zonguldak Valiliği İl Zührevi Hastalıklar ve Fuhuşla Mücadele Komisyonu tarafından incelendi. Halk Sağlığı Müdürlüğü, Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesi, Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi ile İl Emniyet Müdürlüğü personelinden oluşan komisyon, temizlik ve hijyen konusunda yetersiz olması ve toplum sağlığını olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle genelevi 15 gün süreyle kapattı. İşetme sahibinden eksikliklerini gidermesi istendi. Komisyon üyeleri 15 günün ardından tekrar açılarak faaliyetine devam eden genelevde yeniden inceleme yaptı. İnceleme sonunda temizlik ve hijyen konusundaki eksiklikler giderilmediği gerekçesiyle genelevin tamamen kapatılmasına karar verildi.

Kapatılan genelevin kapısına, 'İl Zührevi Hastalıklar ve Fuhuşla Mücadele Komisyonu Başkanlığı'nın 7 Eylül 2017 tarih ve 31 sayılı komisyon kararı ile genelevlerin faaliyetlerinin sonlandırılmasına karar verilmiştir. İhlali halinde ilgililere gerekli cezai işlem yapılacaktır." yazısı asıldı. Zonguldak kamuoyunda sık sık tartışmalara neden olan genelev hakkında verilen kararı İl Emniyet Müdürü Metin Turanlı sosyal medya hesabında duyurdu. Turanlı, Twitter hesabında kapatma kararının asıldığı işletmenin kapısının fotoğrafını 'The end' yazarak paylaştı. Doğan Haber Ajansı tarafından servis edilen ve ulasal gazetelerin ana manşetlerinde yer alan haber büyük ilgi gördü. Hürriyet, Milliyet, Vatan, Habertürk ve bir çok ulusal gazete haberi manşet olarak verdi.

İLK İŞLETMECİSİ RUMLARDI

Zonguldak’ın Manukyan’ı olarak anılan ve 2008’da vefat eden Şahinaz K’nın 67 yıl boyunca işlettiği genelevin ilk işletmecileri Rumlar’dı. 1910’lu yıllarda açıldığı tahmin edilen genelevi 1941 yılında Şahinaz K. İşletmeye başladı. Şahinaz K’nın 67 yıl boyunca başında bulunduğu genelevin daimi ziyaretçilerinin çoğunluğunu madende çalışan işçiler oluşturuyordu. 1990 yılından sonra şirketin küçülmeye gitmesi ile beraber genelevin işleri azaldı.

Şahinaz K.’nın 2008 yılında ölümünden sonra; Ev, araba, arsa, derken genelev de icralık oldu. Zonguldak Genelevi, işletmecisinin borcunu ödeyememesi nedeni ile 3. İcra Müdürlüğü kararı ile 175 bin TL muhammen bedelle satışa çıkarıldı. (Haber tarihi 2009)

İcra ilanı…2009

Alt yapı sağlam, ulaşım kolay!

İcra ilanında satışa konu olan taşınmazın genelev olarak kullanıldığını açık-açık yazan icra müdürlüğü 5 Mart’ta yapılacak satışa ilişkin, ‘ilgililere’ şu bilgileri de verdi: “Zonguldak belediye binasına ve Zonguldak tren istasyonuna çok yakındır. Trafik yönünden ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır. Bulunduğu konum çevre ve mevki özellikleri açısından iyi bir mevkidir. Belediyenin tüm alt yapı hizmetlerinden yararlanmaktadır.” Açık artırma usulü ile yapılacak 3 kattan oluşan 11 odalı geneleve birinci satışta talipli çıkmaması durumunda ihale 15 Mart’ta yenilenecek.

Haber 2009…

Belediye başkanları taşıtmak istedi...

İcra yolu ile satışa çıkarılan genelev Zonguldak’ın gündeminden hiç düşmedi. Zira Acılık Sokak’ta bulunan genelev Acılık Camii’ne de çok yakın bir yerde bulunuyor. Hal böyle olunca durumdan rahatsız olan kimi belediye başkanları genelevin taşınması için işletmecisi K. ile karşı karşıya geldi. Bu konuda Zonguldak’ta iki eski belediye başkanı, İsmail Eşref ve Secaattin Gonca, genelevi bulunduğu yerden kaldırmak için bir dizi girişim başlattı. Hatta konu Ankara’ya, bakanlara kadar, dahi uzandı. Ancak ne İsmail Eşref ne de Secaattin Gonca Zonguldak Genelevini kaldıramadı.

Zonguldak genelevinin, hemen yanı başına önce sanayi sitesi ardından çok katlı iş yerleri, alışveriş merkezleri ve dershaneler yapılması ise sonun başlangıcında etkili oldu.

18 Eylül 2017 tarihinde Zonguldak emniyeti tarafından Acılık caddesindeki genel evin tamamen kapatıldığı duyuruldu...

Zonguldak Nostalji

​Zonguldak Pusula
Bu haber 853 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ASAYİŞ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kumluca Fotoğrafları
  Kumluca Fotoğrafları
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Kumluca Fotoğrafları
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bartınlı Gelin ile Damat Demokrasi nöbetinde
  Bartınlı Gelin ile Damat Demokrasi nöbetinde
 • Dibektaşspor-Uluköyspor Final Karsılaşması
  Dibektaşspor-Uluköyspor Final Karsılaşması
 • BAR-KUM-DER KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ
  BAR-KUM-DER KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ
 • Durmuş Kurtboğan Batsın Bu Dünya
  Durmuş Kurtboğan Batsın Bu Dünya
 • KUMLUCA BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ KAHVALTI PROGRAMI
  KUMLUCA BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ KAHVALTI PROGRAMI
 • btv için halk röportajımız
  btv için halk röportajımız
 1. Bartınlı Gelin ile Damat Demokrasi nöbetinde
 2. Dibektaşspor-Uluköyspor Final Karsılaşması
 3. BAR-KUM-DER KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ
 4. Durmuş Kurtboğan Batsın Bu Dünya
 5. KUMLUCA BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ KAHVALTI PROGRAMI
 6. btv için halk röportajımız
VİDEO GALERİ
YUKARI