Bugun...
Dolar: 5.5456
Euro : 6.2837

Konuk YazarBARTIN'DAN ALMANYA'YA ÇELİK MİNARE

Tarih: 24-10-2018 05:40:10 + -


Bartın'da faaliyet gösteren Kumlucalı Çelikerler Firmasından Almanya'ya Minare


BARTIN'DAN ALMANYA'YA ÇELİK MİNARE

Bartın'da faaliyet gösteren ve daha önce de İsviçre, Katar, Güney Afrika ve Sudan’a minare gönderen Çelikerler Çelik Konstrüksiyon firması, Almanya’ya ikinci kez çelik minare gönderdi. 150 santimetre çapında, 15 metre yüksekliğinde Osmanlı mimarisi motifli minare Werder kentindeki camiye dikilirken, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde üretin minareler, dayanıklılıklarının yanında estetik görünümünden dolayı da tercih ediliyor.

 

ALMANYA’YA GÖNDERİLEN İKİNCİ MİNARE

 

Bartın'da faaliyet gösteren ve çelik minare, kubbe, cami, hafif çelik yapılar ve prefabrik konut imalatının yanı sıra konteyner, nakliye ve vinç grubuyla hizmet veren Çelikerler Çelik Konstrüksiyon firmasınca Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde üretilen depreme dayanıklı çelik minareler, yurt içinde olduğu kadar Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkelerinden de talep görüyor. Ülkenin dört bir yanına cami, minare ve kubbe diken firma, son minareyi de Almanya’nın Werder şehrine gönderdi.  150 santimetre çapında, 15 metre yüksekliğinde ve 3 buçuk ton ağırlığındaki Osmanlı mimarisi motifli minare, Almanya’ya gönderilen ikinci minare oldu.

 

GEÇEN YIL SUDAN’A GÖNDERİLMİŞTİ

 

Çelikerler Çelik Konstrüksiyon Genel Müdürü Ramazan Çeliker, Kumluca beldesinde 200 metrekarelik atölyede başladıkları demircilik işinde bugün dünyanın dört bir yanına ihracat yapan bir şirkete dönüşmenin onurunu yaşadıklarını söyledi. Özellikle 1998 Marmara depreminden sonra şiddetli sarsıntılara bile dayanan çelik minarelere talebin arttığını, kendilerinin de 2008'den itibaren ihracat yapmaya başladıklarını belirten Çeliker, “Bugüne kadar İsviçre, Katar, Güney Afrika ve Almanya’da minare diktik. Geçen yıl Aralık ayında da Sudan’a 122 santimetre çapında, 10 metre uzunluğunda ve 2 ton ağırlığındaki minare göndermiştik. Bugün de yine Almanya’ya gönderiyoruz” dedi.

 

ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA MİNARE

 

Selçuklu ve Osmanlı mimarisinde ürettikleri minarelerin dayanıklılıklarının yanında estetik görünümünden dolayı da tercih edildiğini belirten Çeliker, “Çelik konstrüksiyon üzerine fiberglas ve alüminyum kaplama yaptığımız çelik minare, üstün mukavemet özellikleri sayesinde tasarımda büyük esneklik sağlamasının yanında deprem gibi doğal afetlere dayanma gücü yüksek oluyor. Betonarme minarenin deprem gibi doğal afetlerde gördüğü hasarlarda geri dönüşümü yoktur ama çelik minarede hasarlar yüzde 100 düzeltilebiliyor. Yine minare ve kubbenin yanı sıra hizmetlerimiz arasında ekonomik mescit olarak adlandırdığımız camiler de yapıyoruz. Şu ana kadar ülkenin hemen hemen tüm ilinde yaklaşık 5 bin minare diktik” sözlerine yer verdi.
Bu haber 1927 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kumluca Fotoğrafları
  Kumluca Fotoğrafları
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Kumluca Fotoğrafları
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bartınlı Gelin ile Damat Demokrasi nöbetinde
  Bartınlı Gelin ile Damat Demokrasi nöbetinde
 • Dibektaşspor-Uluköyspor Final Karsılaşması
  Dibektaşspor-Uluköyspor Final Karsılaşması
 • BAR-KUM-DER KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ
  BAR-KUM-DER KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ
 • Durmuş Kurtboğan Batsın Bu Dünya
  Durmuş Kurtboğan Batsın Bu Dünya
 • KUMLUCA BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ KAHVALTI PROGRAMI
  KUMLUCA BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ KAHVALTI PROGRAMI
 • btv için halk röportajımız
  btv için halk röportajımız
 1. Bartınlı Gelin ile Damat Demokrasi nöbetinde
 2. Dibektaşspor-Uluköyspor Final Karsılaşması
 3. BAR-KUM-DER KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ
 4. Durmuş Kurtboğan Batsın Bu Dünya
 5. KUMLUCA BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ KAHVALTI PROGRAMI
 6. btv için halk röportajımız
VİDEO GALERİ
YUKARI