Bugun...
Dolar: 5.5456
Euro : 6.2837

Konuk YazarBakan Faruk Özlü: İşsizliğin Azalması İçin Türkiyenin Büyümesi Lazım

Tarih: 25-06-2017 14:00:00 + -


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’de katıldığı bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada "Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek için çalışıyoruz. İşsizliğin azalması için Türkiye’nin büyümesi lazım" dedi.


Bakan Faruk Özlü: İşsizliğin Azalması İçin Türkiyenin Büyümesi Lazım

Düzce Valiliği tarafından Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen bayramlaşma programa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Valisi Zülkif Dağlı, AK Parti Düzce Milletvekilleri Fevai Arslan ve Ayşe Keşirdaire müdürleri ve davetliler katıldı.

Programda konuşan Bakan Faruk Özlü, Reform Paketini Türkiye’nin büyümesi için hazırladıklarını belirterek "Biliyorsunuz Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor. Bu yeni dönemin üç temel ayağı var. Bunlar demokrasi, değişim ve reform. Yeni dönemin bu üç ayağı demokrasi, değişim ve reformlardan birincisi ve en önemlisi üretim. Reform paketi olarak geçen haftalarda meclisten geçirdik. Üretim reform paketi Türkiye’de sanayicilerimizin, üreticilerin problemlerine çözüm getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu paket üzerinde bir yıldır çalışıyorduk. Türkiye’nin daha fazla üretmesi, üretim ortamının iyileştirilmesi ve Türkiye’nin büyümesi için bu paketi hazırladık. Türkiye daha fazla üretecek, Türkiye daha fazla büyüyecek ve büyümeye bağlı ekonomi paketi ile kalkınma paketiyle İnşallah dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmeye doğru hızlıca ilerleyecek" dedi.

"Türkiye’nin büyümesi lazım"

İşsizliğin azalması için Türkiye’nin büyümesi gerektiğini işaret eden Bakan Faruk Özlü "Gerçekleştirmek istediğimiz dört ana reform paketi vardı. Bunlardan birincisi sanayi ve mülkiyet hakları kanunu yani patent kanunuydu. Bunu meclisten geçirdik. Şu anda uygulamada. Bununla sanayimizin, tasarım yapan, araştırma geliştirme yapan sanayicimizin haklarını koruyoruz. Hem yerli hem yabancı yatırımcının hakkı korunuyor. Bugün Avrupa Birliği standartlarında bir patent kanunumuz var. İkincisi ARGE reform paketiydi. Başta TÜBİTAK olmak üzere Türkiye’de araştırma geliştirme ve teknoloji gelişim sisteminde bir düzenleme yaptık. Bu da komisyondan geçti, meclisten geçecek. Üçüncüsü üretim reform paketiydi. İnşallah yasalaşacak. Bir diğeri ise piyasa denetim ve gözetim mekanizmasıdır. Ona da çalışıyoruz. İnşallah gelecek Ekim ayından sonra meclise göndereceğiz. Türkiye’nin büyümesi lazım. Biz büyümeye bağlı bir ekonomi modelini benimsiyoruz. Türkiye üretecek, Türkiye büyüyecek ki işsizlik azalacak. İşsizliğin azalması büyümeye bağlıdır. Dolayısıyla üretimin, üreticinin, sanayinin, sanayicinin önündeki bütün engelleri kaldırmaya kararlıyız. İnşallah gelecek günlerde meclisten geçen kanun ile ilgili uygulamaları başlatacağız. Paket halinde bunları hayata geçireceğiz. Sanayi sitelerimizi taşıyacağız. yeni OSB’ler kuracağız. Yeni endüstri bölgeleri oluşturacağız. Dolayısıyla yapacak işimiz çok hep birlikte çalışacağız. İnşallah büyük Türkiye’ye doğru hep birlikte yürüyeceğiz" ifadelerini kaydetti.

Konuşmaların ardından Düzce İl Müftüsü Selami Emen tarafından dua yapıldı. Bakan Farak Özlü bayramlaşma törenin ardından Beyköy Beldesine geçerek vatandaşlarla bayramlaştı.
Kaynak: İHA

Bu haber 8874 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Kumluca Fotoğrafları
  Kumluca Fotoğrafları
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Kumluca Fotoğrafları
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Bartınlı Gelin ile Damat Demokrasi nöbetinde
  Bartınlı Gelin ile Damat Demokrasi nöbetinde
 • Dibektaşspor-Uluköyspor Final Karsılaşması
  Dibektaşspor-Uluköyspor Final Karsılaşması
 • BAR-KUM-DER KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ
  BAR-KUM-DER KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ
 • Durmuş Kurtboğan Batsın Bu Dünya
  Durmuş Kurtboğan Batsın Bu Dünya
 • KUMLUCA BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ KAHVALTI PROGRAMI
  KUMLUCA BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ KAHVALTI PROGRAMI
 • btv için halk röportajımız
  btv için halk röportajımız
 1. Bartınlı Gelin ile Damat Demokrasi nöbetinde
 2. Dibektaşspor-Uluköyspor Final Karsılaşması
 3. BAR-KUM-DER KÜLTÜR MERKEZİNDE KUTLU DOĞUM ETKİNLİĞİ
 4. Durmuş Kurtboğan Batsın Bu Dünya
 5. KUMLUCA BELEDİYESİNİN DÜZENLEDİĞİ KAHVALTI PROGRAMI
 6. btv için halk röportajımız
VİDEO GALERİ
YUKARI